Ak si chcete spraviť výlet neďaleko Terchovej, môžete sa vydať po stopách zázrivských zvoníc. V tejto obci je ich hneď niekoľko.

Zvonica v Ráztokách

Nachádza sa v záhrade u Smolkov v Sihle. V roku 2003 bola zvonica nanovo postavená. Na zvone je nápis: „ULIT KU CTI SV. ANTONA 1922

Zvonica v Petrovej

Pôvodne bola asi 10 m vyššie ako stojí dnes. Vyhorela 10. júla 2004. 12. septembra 2004 bola nová zvonica znovu vysvätená.

Zvonica v Havranej

Kedysi stála na Klobúčom, teraz stojí pár metrov od Hotela Havrania. Na zvone sú nápisy: „ULIL  OKTAV WINTER  ZVONAŘ v BROUMOVĚ č.2837“. Na druhej strane: „ZHOTOVIŤ DALI RIM. KAT. VERIACI Z HAVRANEJ DOLINY/ ZAZRIVA 1928“.

Zvonica v Doline

Od roku 1983  stojí na  Skalke nad domom Jozefa Štyráka. Zvon sa volá Ondrej a dal ho odliať starý richtár Ondrej Mäsiar Papala.

Zvonica v Bielej

Nápis na zvone: „KU CHVÁLE BOŽEJ ZADOVÁŽILI OBYVATELIA BELANSKÍ OBEC ZÁZRIVÁ LIATY V TRNAVE 1923 A.KURBEL“ . V súčasnosti na nej nik nezvoní.

Zvonica v Končitej

Jednoduchú konštrukciu zvonice tvoria štyri drevené koly zabité do zeme, na ktorých je  strešná  konštrukcia pokrytá dreveným šindľom. V zvonici sa zvoní ručne.

Ďalšie zvonice:

  • Zvonica v Ráztokách Pod Rohom (postavil ju chatár Emil Kondela zo Žiliny)
  • Zvonica v Plešivej (putuje z kopčeka na kopček)
  • Zvonica v Kozinskej
Comments are closed.