Nesmiernu popularitu širokých ľudových vrstiev si nielen vo svojom rodisku v Terchovej získal Juraj Jánošík. Práve tu mu je venovaná expozícia Jánošík a Terchová, návštevu ktorej počas vašej dovolenky v Malej Fatre určite nevynechajte.

Tradičné terchovské obydlie

Už pri vstupe budete mať pocit, akoby ste vkročili do jednej z tradičných terchovských izieb. V žiadnej z nich, teda ani v tejto nesmel chýbať tzv. svätý kút, umiestnený v rohu izby. Tu bol aj stôl s lavicami a na stene boli zavesené obrázky svätých. Dominantou izby bola murovaná pec s komínom – kochom, ktorý ústil na povalu a dym sa voľne rozptyľoval po priestore.

História obce, Jánošík ako ľudový hrdina

Časť expozície venovaná Jurajovi Jánošíkovi určite zaujme nielen vás, ale aj vaše deti.  Históriu obce vám priblížia dobové fotografie a dokumenty. K zvlášť obdivuhodným exponátom patrí olejomaľba Ľudovíta Fullu z roku 1955 zobrazujúca Jánošíka uprostred dedinského ľudu.

Folklór a zvyky Terchovej

Špecifický hudobný folklór tu má tiež svoje nezastupiteľné miesto. Tradičné hudobné nástroje ako sú sláčikové nástroje, či pastierske píšťaly uvidíte tiež. Táto “hudobná časť” múzea nadväzuje na najvýznamnejšie folklórne podujatie Jánošíkove dni, ktoré v Terchovej každoročne koná už od roku 1963.

Zdroj: http://www.regionmalafatra.sk

Comments are closed.