Veľký Rozsutec (1 609,7 m n. m.) je vrch v Krivánskej Malej Fatre. Je považovaný za jeden z najkrajších vrchov na Slovensku. Veľký Rozsutec sa stal symbolom pohoria a nachádza sa aj v logu národného parku Malá Fatra. V minulosti sa tradovalo, že v okolí vrcholu sa nachádza zlato a legenda o ukrytom Jánošíkovom poklade.

Geológia

Je to charakteristický rozorvaný skalnatý vrch v severnej časti hlavného hrebeňa Krivánskej Malej Fatry. Typický dolomitový reliéf pozostáva z najrozmanitejších skalných foriem. Na jeho úpätí vznikajú sutinové kužele. Rozsutec svojou formou a výškou dominuje celému okoliu, najmä jeho 160 metrov vysoká západná stena. Vrch vznikol nasunutím Chočského príkrovu na mäkšie vrstvy Krížňanského príkrovu. Eróziou vznikol dnešný vrchol a skalné mestá v jeho okolí, ktoré sú najväčšie svojho druhu na Slovensku.

Ochrana prírody

Vyniká svojráznosťou a bohatstvom rastlinnej pokrývky. Patrí k najbohatším botanickým lokalitám u nás. Do povedomia sa dostal v roku 1862 keď vo viedenskom časopise publikoval článok MUDr. Karol Brančík. Nájdu sa tu viaceré slovenské endemity. Veľký Rozsutec je centrom národnej prírodnej rezervácie Rozsutec.

Turistika

Je výborným vyhliadkovým bodom so širokým kruhovým výhľadom. Susedí s vrchmi Malý Rozsutec (1 343,5 m n. m.) a Stoh (1 607,4 m n. m.). Červeno značkovaný turistický chodník v úseku Medziholie – Veľký Rozsutec – Medzirozsutce je z dôvodu ochrany prírody sezónne uzavretý v období od 1. marca do 15. júna.

Pod Veľkým Rozsutcom, v sedle Medziholie bola v minulosti horská chata, chata pod Rozsutcom. V blízkosti sa nachádzal lyžiarsky vlek. 17. januára 1985 však na následky technickej poruchy vyhorela. Nová chata nebola postavená, dnes na tomto mieste vidno ostatky základov.

Zdroj: sk.wikipedia.org

 

Comments are closed.